Ross Lovergrove – designér a vizionář

Ross LovergrovePůvodem z Velké Británie, pracoval pro řadu významných značek, vytváří návrhy od fotoaparátů přes auta a vlaky až po létání a architekturu. Pro Artemide vytvořil několik zásadních děl, která se stala součástí historie firmy a svou nadčasovostí dokonale podtrhují symbol jedinečnosti, kterým se italská designová svítidla mohou chlubit.

Narodil se v roce 1958 v Cardiffu ve Walesu. Ross Lovergrove je průmyslový a produktový designér. Jeho práce je považována za samotný vrchol stimulace hluboké změny v živelnosti našeho trojrozměrného světa.

Jeho návrhy jsou inspirovány logikou a krásou přírody, představují souhru technologie, vědy o materiálech a inteligentní organické formě. Vytváří to, co mnoho průmyslových lídrů vidí jako nový výraz pro 21. století. Do jeho návrhů je vždy vetknuto důvtipné a hluboké lidské přiblížení (snaha o kontakt), které vyzařuje optimismus a inovativní elán do všeho, na co Ross Lovergrove sáhne.

V roce 1980 absolvoval průmyslový design na Manchester Polytechnic (nyní Manchester Metropolitan University) a v roce 1983 získal titul Master of Design na Royal College of Art v Londýně.

Na začátku 80. let pracoval jako designér ve Frog Design v západním Německu na projektech jako Walkmany pro Sony, počítače pro Apple Computers, později se přestěhoval do Paříže coby konzultant Knoll International. Je také autorem vysoce úspěšného systému Alessandri Office System.

Byl též přizván ke spolupráci v Atelier de Nimes spolu s Jeanem Nouvelem a Phillipem Starkem, byl poradcem mimo jiné i pro Cacharel, Louis Vuitton, Hermes a Dupont.

Po návratu do Londýna v roce 1986 kompletoval projekty kupříkladu pro Peugeot, Issey Miyake, Motorola, Artemide, Japan Airlines a mnoho dalších.

Je držitelem řady mezinárodních ocenění a jeho práce byla ve velké míře publikována a mezinárodně vystavována například v Museum of Modern Art v New Yorku, v Axis Centre v Japonsku, v Pompidou Centre v Paříži, a v Design Museum v Londýně, kde v roce 1993 uspořádal svou první stálou expozici. Nyní jsou jeho díla vystavována ve stálých expozicích v rozličných muzeích po celém světě.

Pro Artemide navrhl Ross Lovergrove několik kolekcí. Uveďme například kolekci „Cosmic Angel“, „Cosmic Leaf“ a „Cosmic Ocean“ z roku 2009 nebo „Nebula“ z roku 2011 – obě prezentované na týdnu designu v Miláně (Milan Design Week) – a mnoho dalších neméně významných kolekcí svítidel.

 

 

Zdroje: http://www.rosslovegrove.com/; www.designmuseum.org; www.artemide.com