Michele de Lucchi novým šéfredaktorem magazínu Domus

Domus začíná novou etapu. Během následujích 10 let se 10 slavných architektů vystřídá v roli šéfredaktora, a to až do 100. výročí magazínu Domus.

 

Michele De Lucchi uchopil šéfredaktorskou štafetu jako první. Premiérové číslo vytvořené pod jeho dohledem vyšlo 8. ledna 2018 v Itálii i v zahraničí. Jeho manifest záměrů byl už předem dostupný ve formě sběratelského plakátu v příloze prosincového Domusu.

Netají se svým nadšením pro tuto novou zkušenost, vzpomínajíc na počátek jeho propojení s magazínem, když byl stále ještě studentem univerzity. Pod jeho dohledem se bude dalších 10 čísel soustředit pokaždé na jiné klíčové téma, výběrem například rebelství, ticho, emoce a chaos. Takový koncept pojme širokou škálu oborů, nejen architekturu, design a současné umění, ale i antropologii, ekonomii, meteorologii a filosofii.

 

 

Obálka časopisu Domus, 1981

„Přemýšlení o objektech znamená přemýšlení o lidstvu a celé společnosti, protože právě my jsme jediným tvorem schopným představovat si a vytvářet objekty,“ říká. Se svým inovativním přístupem považuje schopnost člověka navrhovat různé objekty jako jedinečný akt tvoření, pokrývající oblast od lamp až k budovám. Ve svém vstupu se bude soustředit hlavně na smysl, hodnotu a vztah mezi lidmi a objekty hned v několika rovinách.

De Lucchi v šéfredaktorském křesle zahajuje novou dekádu, která bude mít pro tento ikonický magazín založený už v roce 1928 opravdu mimořádný význam. Pomalu se totiž blíží jeho 100. výročí v roce 2028.

 

10 x 10 x 10 = 100

 

10 skvělých architektů se bude střídat v roli šéfredaktora magazínu po dobu dalších 10 let. Každý bude mít pod dohledem 10 čísel magazínu. Tento ambiciózní projekt bude koordinován s pomocí celého týmu magazínu Domus pod vedením Waltera Mariottiho.

 

Michel De Lucchi, 2017

„Tento vývoj je součástí velké evoluce těch nejinovativnějších světových magazínů,“ říká Mariotti, který byl ředitelem redakce od září 2017. „Domus se bude stále více přibližovat nezávislému systému, který umožní individuálním architektům sdílet jejich vize.“

Novou grafickou podobu vytvořil pro Domus Mark Porter, který zároveň navrhl i webovou stránku domusweb.it. Mark Porter Associates je jedním nejuznávanějších grafických studií zaměřujících se na redakční design. Nová tvář magazínu obsahuje několik příjemných překvapení, více místa pro ilustrace a fotografie, ale i nové uspořádání obsahu.

Prezidentka vydavatelství Editoriale Domus, Maria Giovanna Mazzocchi, je v čele této nové etapy velkých změn. S díky za držení redakčního kormidla a skvělou práci, kterou Nicola di Battista v posledních letech odvedl, oznámila příchod Michela De Lucchiho jako nového šéfredaktora. Reprezentuje vynikající italský design kombinovaný s mezinárodním rozhledem. Jeho práce ukazuje, jak užitečný může být vzájemný dialog mezi architekturou, designem a uměním, tedy všemi elementy tvořícími jádro Domusu. „Michel je bezpochyby tou správnou osobou pro započetí nového cyklu magazínu,“ říká.