Michele De Lucchi – Ital, jenž tvoří pro generace

Ačkoliv startoval jako architekt, během let se vedle návrhů budov, jejich rekonstrukcí a renovací, zabýval designem. Díky tomu můžeme obdivovat realizace nábytku i osvětlení. Za lampu Tolomeo, navrženou pro Artemide, získal v roce 1989 prestižní cenu Compasso d’Oro-ADI award.

Když se v roce 1951 ve městě Ferrara narodil Michele De Lucchi, od mala se zajímal o stavby a budovy. Nikoho z jeho okolí proto nepřekvapilo, když se odstěhoval do Florencie, kde vystudoval architekturu. Záhy se stal významným hráčem na poli designu, to když spolupracoval s velikány ve svém oboru jako Cavart, Alchymia a Memphis.

V posledních letech vyvinul řadu architektonických projektů pro soukromé a veřejné klienty v Gruzii, včetně Ministerstva interiérů a Most míru v Tbilisi, který byl nedávno otevřen. Jeho odborná činnost byla vždy spjata s jeho osobním studiem, které se opíralo o design, kreslení, technologie a řemesla. V roce 1990 založil Produzione Privata – malý podnik, kde Michele De Lucchi navrhuje produkty, které jsou pak implementovány s využitím řemeslných technik a metod.

Michele De Lucchi je laureátem mnoha významných ocenění. V roce 1989 získal ocenění Compasso d’Oro-ADI za ikonické lampy Tolomeo, které navrhnul pro značku Artemide.

Tolomeo

Vznik lampy Tolomeo, italské ikony designu v oblasti osvětlení, se datuje do roku 1986. Původní návrh vzniknul pod taktovkou Michela De Lucchiho a Giancarla Fassina pro firmu Artemide. Původní konfigurace je založena na těžkém základu, jež sestává z dvou rovných eloxovaných hliníkových ramen (každý asi 45 cm dlouhé) a matného hliníkového reflektoru – hlavy, jež můžete otáčet o 360 °. Ocelové tažné kabely připojené k ramenům jsou skryté uvnitř. V roce 1989 vyhrálo Tolomeo svým tvůrcům Compasso d’Oro – prestižní cenu za design.

Tolomeo neslouží jen jako stolní lampa. Minimalistický design umožňuje mnoho variací – stolní, podlahová i nástěnná svítidla jsou k dispozici hned v několika rozměrech. Svítidla Tolomeo nabízí též různé světelné zdroje a povrchové úpravy. Díky své rozmanitosti a preciznímu provedení je lampa Tolomeo vhodnou volbou pro všechny interiéry i exteriéry. Svým nenuceným vzezřením podtrhne styl každého prostoru. Neodvádí pozornost od celku, pouze jej mistrně pozvedá.

 

Artemide – jak šel čas s italskou ikonou v oblasti osvětlení

Světla napříč generacemi / Light for generation

1972 – Tizio, 1986 – Tolomeo, 2012 – Demetera

Průmyslový designér Richard Sapper se narodil v Mnichově roku 1939. Jeho produkty představují osvěžující spojení technické inovace a minimalismu. Když Richard Sapper v roce 1972 představil legendární stolní lampu Tizio, jednalo se skutečnou revoluci v oblasti osvětlovací techniky. Halogenové žárovky byly použity do té doby výhradně pro automobilové reflektory. Jeho následovník Michele De Lucchi byl italský návrhář narozený v roce 1951 a byl součástí sdružení „Memphis“, který založil poslední italský „mistra“ Ettore Sottsass. Ten byl jeho učitelem i spolupracovníkem. Jeho návrh Tolomeo – stolní lampa je ikona italského moderního designu. Původní návrh vzniknul pod taktovkou Michela De Lucchiho a Giancarla Fassina v roce 1986 pro firmu Artemide. Původní konfigurace je založena na těžkém základu, jež sestává z dvou rovných eloxovaných hliníkových ramen (každý asi 45 cm dlouhé) a matného hliníkového reflektoru – hlavy, jež můžete otáčet o 360°. Ocelové tažné kabely připojené k ramenům jsou skryté uvnitř. Japonský designér Naoto Fukasawa, jež promoval v roce 1980 na Tama Art University, je představitelem industriálního designu. Zkušenosti získal jako šéf společnosti IDEO’s v Tokiu a v roce 2003 se rozhodl pro založení vlastní značky – Naoto Fukasawa Design. Lampy Demetera je designérským klenotem. V jejím jednoduchém, čistém a minimalisticky pojatém vzezření se mísí forma a funkce. Lampa byla navržena pro pracovní stůl – ať už doma nebo v kanceláři. Dobrý design, určení pro pracovní prostředí poznáte podle toho, že jeho okouzlující střídmost nebude zbytečně odvádět Vaši pozornost, ale naopak zefektivní Vaši práci.