Issey Miyake a jeho „IN-EI“ kolekce svítidel pro Artemide oceněná ADI Comasso d’Oro Award

Bez názvu-1Světoznámý japonský módní návrhář a designér, působil v Paříži, New Yorku, Tokiu. Spolupracuje s mnoha známými značkami, navrhuje jedinečné kolekce oblečení, ale také hodinek a parfémů. Jeho nedávná spolupráce se značkou Artemide přinesla šťavnaté ovoce v podobě významného a celosvětově uznávaného ocenění ADI Compasso d’Oro Award, a to za unikátní kolekci svítidel IN-EI ISSEY MIYAKE.

„Když ji vidíte, nemůže se Vás nedotknout; když jí porozumíte, jste plni úžasu z uzření budoucnosti, o které jsme si mysleli, že je nedostupná, a nedovedli jsme si tu krásu ani představit.“ Tak uvádí kolekci svítidel IN-EI ISSEY MIYAKE Ernesto Gismondi, prezident společnosti Artemide.

IN-EI ISSEY MIYAKE kolekci svítidel navrhl Issey Miyake ve spolupráci se svým týmem Reality Lab, na světlo světa ji přivedla a zpracovala do dokonalosti právě italská firma s designovým osvětlením Artemide.

Každé z rozličných svítidel kolekce IN-EI ISSEY MIYAKE je opatřeno nejefektivnější technologií dneška – LED zdroji. Ale tím to zdaleka nekončí. Svítidla vypadají jako papírová, dají se rozložit a opět složit (když je zrovna potřebujeme převážet nebo je na chvíli schovat). Použitým materiálem jsou recyklované plastové lahve, jejichž vlákna jsou schopná udržet tvar, takže není potřeba žádné další vnitřní konstrukce, jak by se mohlo na první pohled zdát. Na výrobu byly použity inovativní techniky, které zajišťují mimo jiné snížení spotřeby energie a emisí CO2. Výsledkem je série svítidel originálních tvarů vycházejících z jedinečné technologie skládání, kterou Issey Miyake vytvořil.

Bez názvu-2

Mogura; IN-EI ISSEY MIYAKE

Zrodu takové kolekce předcházela myšlenka používání tkanin vyráběných z kvalitnějších recyklovaných polyesterových vláken a forem vyvinutých za použití matematických principů 3D. S touto ideou vznikl v roce 2010 projekt 132 5. ISSEY MIYAKE, z nějž postupem času vyvstaly pokusy o objevování designu z širších hledisek, ne pouze oděvně-módního. Tento inovativní přístup k materiálům a designu jako takovému ve spojení s odborníky na svítidla Artemide zplodil geniální plán, a tak vznikl koncept IN-EI ISSEY MIYAKE. Svítidla, v nichž se snoubí tradiční japonská estetičnost, nejnovější technologie, ruční práce, ale také vztah mezi světlem a stínem (in-ei).

Bez názvu-3

Yadokari; IN-EI ISSEY MIYAKE

28. května 2014 obdržela kolekce svítidel IN-EI ISSEY MIYAKE cenu ADI Compasso d’Oro Award, prestižní mezinárodně uznávané italské ocenění v oblasti designu, které má nejdelší historii mezi oceněními tohoto druhu. Udělování cen probíhalo v Miláně, místě původu ocenění, a to u příležitosti jeho 60. výročí.

Bez názvu-4Issey Miyake, narozený v Hirošimě roku 1938, vystudoval grafický design na Tama Art University v Tokiu. V roce 1970 založil v Tokiu tvůrčí designové studio „Miyake Design Studio“ a hned rok poté představil svou první kolekci. V roce 1974 otevřel svůj první butik. Experimentuje se všemožnými technikami a materiály, jeho tvorba však neztrácí kouzlo japonské tradice, které je magnetem přitahujícím masy obdivovatelů v řadách lidu i světových odborníků. Issey Miyake expandoval se svou tvorbou do Paříže, New Yorku, Londýna a mnoha dalších světových módních center. Technikou použití materiálů, které drží tvar – „plisé“ – dobyl módní svět a dokázal ji uplatnit i mimo něj, čehož je kolekce IN-EI ISSEY MIYAKE důkazem.

Použité zdroje: www.artemide.com, www.isseymiyake.com