Arik Levy pro Artemide

“Tvorba je nekontrolovatelný sval”

prohlásil Arik Levy (nar. 1963). Umělec, technik, fotograf, designér, Levyho dovednosti jsou multidisciplinární a jeho práce můžete spatřit v prestižních galeriích a muzeích po celém světě. I když je nejvíce znám svými sochami, instalacemi, limitovanými edicemi a designem, sám Levy říká “Svět je o lidech, ne o objektech.”

Původně je z Izraele, ale po účasti na skupinové výstavě soch v Tel- Avivu v roce 1986 se přestěhoval do Evropy. Momentálně tvoří v jeho ateliéru v Paříži.

Po studiu ve středisku Art Center College of Design ve Švýcarsku získal v roce 1991 ocenění za průmyslový design. Po pobytu v Japonsku, kde rozvíjel svoje nápady v podobě produktů a výstavních kusů, se Levy vrátil zpět do Evropy, kde využil svoje umění v další sféře – současném tanci a opeře, pro které tvořil kulisy.

Založením svého studia se vrátil zpět ke své první lásce, umění a průmyslovému designu.

Sám sebe považuje nyní spíše za “pocitového” umělce, dále se značně věnuje prostředí interiérů i exteriérů, mezi jeho práce vynikají jak veřejné objekty a sochy, tak i kompletní prostředí veřejného prostoru, která mohou být přizpůsobena různým použitím.

“Život je soustavou znaků a symbolů,” říká, “kde nic není přesně tak, jak se zdá”

STAB LIGHT a STAB LIGHT SMART 

Svítidlo Stab Light Smart se zrodilo z inteligentního závěsného systému osvětlení Stab Light. Tři ramena držící světelná tělesa mohou rotovat a být tak v jedné linii nebo se otevřít až o 360°, tak se přizpůsobí jakémukoliv prostorovému uspořádání a flexibilně reflektuje měnící se potřeby pro osvětlení. U osvětlení Stab Light Smart je tělo lampy nahé, bez charakteristického skla u lamp Stab light, stává se ale barevným a hravým, spolu s kabely ve stejné barvě.

Dostupné jsou ve světle šedé, červené a modré variantě. Kouřové, modré a temně žluté sklo.

    

OBLIGUE

Tato outdoorová kolekce vyjadřuje kombinaci klíčící rostliny a světla vhodného k navigaci. Tento design přináší dvě dimenze, díky kterým v některých úhlech pohledu téměř zmizí a v jiných naopak poskytuje pevnou oporu. Vnější obal v různých rozměrech se obtáčí kolem světelné hlavy a drží ji na místě. Jemné naklonění projektuje LED světlo skrz reflektor a zabraňuje tak příliš prudkému osvětlení, přitom vytváří zónu tichého, měkkého světla. Součástí kolekce jsou stojací a nástěnné verze, poskytují tak řešení pro všechny potřeby venkovního prostoru, soukromého i veřejného.