Abu Dhabi Louvre muzeum – Jean Nouvel

Světlo Artemide dotváří atmosféru vystavených objektů v nové budově Abu Dhabi Louvre.

Právě zde myšlenka ideálního vztahu mezi světlem a architekturou, kterou se Jean Nouvel i Artemide po nějakou dobu zabývají, došla k úspěšné cestě experimentu, vedoucího k vývoji nové verze bodového světla Cata, navrženým Carlottou de Bevilacquaou.

„Osvětlení Abu Dhabi Louvre vyžadovalo řešení schopné přizpůsobit poměr světla a stínu, zároveň zapadnout do celkového konceptu stavby s neobvyklou střechou a produkovat světlo vhodné pro vystavěné objekty. Provedení vyžadované Jeanem Nouvelem pro toto muzeum bylo velmi specifické a mělo uspokojit několik požadavků jak pro propojení s projekcí vytvářenou perforovanou střechou, tak i pro světelnou podporu expozice muzea. Ihned jsme si uvědomili, že světlo Cata je pro tento projekt ideálním produktem,“ říká architektka Carlotta de Bevilacqua, „tím, že jako otevřená platforma může nabídnout řešení všem těto potřebám. Jeho schopnost pracovat s různými optickými jednotkami umožňuje dosáhnout potřebných světelných výkonů.“

Cata TIR předává patentovanou optoelektrickou inovaci zajišťující osvětlení vysoké kvality a přesné ovládání emisí, zaostření, provozu a vykreslení barev té nejvyšší úrovně.

Cata se umí přizpůsobit stále se měnícím podmínkám přirozeného světla, které prosakuje skrz obrovskou kupoli. Poskytuje tak flexibilní, kontrolované a přesné osvětlení objektů různých rozměrů, materiálů, stáří a stylů.

Každé jednotlivé zařízení je nastaveno na určitou úroveň osvětlení, která je udržována konstantně během měnících se světelných podmínek. Bere v potaz vystavené objekty i atmosféru utvořenou uvnitř muzea.

Všechny tyto vlastnosti se pojí ve svítidlu založeném na principech transparentnosti a lehkosti. Jeho přítomnost v prostoru je tedy dematerializována a přihrává hlavní roli světlu.

Společnost Artemide byla pověřena osvětlením jak výstavních prostorů muzea Abu Dhabi Louvre, tak i přilehlé veřejné nákupní prostory katadioptrickou verzí světla Cata.

Oblasti služeb jsou také designovými světly z kolekce Artemide, patří mezi ně například Dioscuri nebo ikonické Tolomeo v prostorech kanceláří.